SARAY’IN “YERLİ VE MİLLİ” MASALI: TANK VE PALET FABRİKASI VATANDIR; ÖZELLEŞTİRİLEMEZ  
13.02.2019
2728
Yazı Boyutu: A- A+

CHP BİLİM PLATFORMU’NDAN TANK VE PALET FABRİKASININ ÖZELLEŞTİRİLMESİ İLE İLGİLİ POLİTİKA NOTU

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Fethi Açıkel’in başkanlığındaki CHP Bilim Platformu tarafından "Saray’ın Yerli ve Milli Masalı: Tank ve Palet Fabrikası Vatandır; Özelleştirilemez" başlıklı politika notu hazırlandı.

- TEK ADAM REJİMİ, SAVUNMA SANAYİMİZİ GERİLETİYOR

- TANK VE PALET FABRİKASI YANDAŞA RANT AKTARIMI İÇİN ÖZELLEŞTİRİLİYOR
- TANK VE PALET ÖZELLEŞTİRMESİ BİR ULUSAL GÜVENLİK SORUNUDUR

CHP’nin Tank ve Palet Fabrikasının özelleştirilmesi ile ilgili tespitlerine ve somut çözüm önerilerine yer verilen politika notu, başta Milletvekilleri, Parti Meclisi üyeleri olmak üzere tüm CHP Örgütüne basılı ve dijital dağıtılarak parti söylemi olarak kullanılması sağlanacak. Beyin Göçü, Madde Bağımlılığı, Sağlıkta İthalat ve Asgari Ücret konularında Politika Notlarını kamuoyuyla paylaşan CHP Bilim Platformu, özellikle 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere kadar ülkenin temel sorunlarıyla ilgili politika notları hazırlamaya devam edecek.

CHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Fethi Açıkel’in özelleştirme ile ilgili demeci

"Türkiye gündemini yerli-milli söylemleriyle oyalamaya çalışan AKP iktidarının, yerli ve milli savunma sanayimizin en temel fabrikasını yurtdışı ortaklı bir şirkete keyfi ve rant amaçlı bir şekilde özelleştirdiğini görüyoruz. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, bu şaibeli özelleştirme ile ilgili 9 soruyu Cumhurbaşkanına yöneltti ama bu sorulara tatmin edici bir cevap verilemedi. Türk halkının, milliyetçilik söylemleriyle kandırılmaya çalışıp, milli tanklarımızı üreten fabrikamızın başka bir ülkenin ordusunun ortak olduğu bir şirkete teslim edilmesi kabul edilemez. Bu özelleştirme, ulusal bir güvenlik sorunudur. CHP olarak, bu konunun üzerine gitmeye devam edeceğiz ve bu şaibeli özelleştirmeye tüm demokratik yolları kullanarak sonuna kadar direneceğiz."

Politika notundan bazı çarpıcı veriler şöyle:

- Tank ve Palet Fabrikası’nın bugünkü bedeli 20 Milyar Doların üzerindedir.

- Özelleştirilen Fabrika, yalnızca Fırtına Obüsleri’nin üretimi ile ülkemize 1 milyar doların üzerinde ekonomik katkı sağlamış, dış ticaret açığının 2 milyar doların üzerinde azalmasını sağlamıştır.

- Özelleştirilen Tank ve Palet Fabrikası, Altay Tankı’nın prototipinin yaklaşık %60’ını üretti.

- Altay Tankını üretecek BMC şirketinin

- %49,9’u Katarlılara satıldı

- Milli Verimlilik Merkezi, fabrikayı, son on yıl içerisinde üç kez ülkemizin en verimli iş yeri seçmiştir.

- Fabrikada görev yapan askeri personelin ve çalışan 112 memur ile 714 işçinin hakları tehdit altındadır.

- Kamuoyuna yansıyan rakamlara göre yalnızca 2018 yılında savunma sanayii şirketlerimizde çalışan 50’ye yakın mühendisimiz Hollanda firmalarında çalışmak üzere yurt dışına gitmiştir.

CHP Arge - Bilim, Yönetim Kültür Platformu tarafından hazırlanan "Saray’ın “Yerli Ve Milli” Masalı: Tank ve Palet Fabrikası Vatandır; Özelleştirilemez" başlıklı politika notunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

CHPnet

SİTELERİ