SEVDA ERDAN KILIÇ

Ad Soyad :SEVDA ERDAN KILIÇ
ÖZGEÇMİŞ

1980 yılında Eskişehir'de dünyaya geldi. Baba adı Muharrem Anne adı Seval'dir. İlk ve ortaöğretimini Eskişehir'de tamamladıktan sonra 1998 yılında Dokuz Eylül Hukuk Fakültesini kazanıp İzmir'e yerleşti. 2002 yılında mezun olup stajını tamamladıktan sonra 2003 yılında serbest avukat olarak meslek hayatına başladı. Ayrıca Kastamonu Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü'nde yüksek lisans yaptı.

Üniversite öğrencisiyken 1999 seçimleriyle birlikte aktif olarak Cumhuriyet Halk Partisinde siyaset yapmaya başlayan Kılıç, İlçe gençlik kolu yöneticiliği, İl Gençlik Kolu Başkanlığı (İzmir ilk kadın gençlik kolu başkanı), İl Disiplin kurulu Üyeliği (İzmir'de en genç üye), Seçim ve Hukuktan Sorumlu ve Gençlik Kollarından Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı, 2 Dönem İzmir İl Sekreterliği (İzmir'in ilk kadın sekreteri) görevlerinde bulundu.

2004 yılından bu yana CHP İl ve İlçe Hukuk komisyonlarında yer alan ve İl Hukuk Komisyonu Başkanlığı görevinde bulunan Kılıç, 35 ve 36. Olağan Kurultaylarında Parti Meclisi Üyesi seçildi, partide kurulan Milletvekilleri Davaları İzleme Komisyonunda görev aldı. Birçok kez seçim koordinasyon kurulları ve seçim komitelerinde yer alıp, İzmir Valiliği İnsan Hakları Kurulunda partiyi temsil etti.

Adayların önseçimle belirlendiği 2015 seçimlerinde İzmir 1. Bölge Milletvekili adayı oldu. 24 Haziran 2018 seçimlerinde ise İzmir 2. Bölgeden Milletvekili seçildi. TBMM 27.Yasama Dönemi Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyelikleri yapmıştır. 2021 yılının Temmuz ayında TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyeliğine seçilmiştir, halen bu görevini yürütmektedir.

Birçok Sivil Toplum Örgütüne üye olup çalışmalarına katılan ve orta düzeyde İngilizce bilen Sevda Erdan Kılıç, evli olup Deniz adında bir erkek çocuk annesidir.

MESAJ GÖNDERİN

Tüm soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki form yardımı ile bize iletebilirsiniz. Konu hakkındaki cevap, vermiş olduğunuz e-posta adresine gönderilecektir.

İletişim Formu
CHPnet

SİTELERİ